showa
0

“ Son yapılan araştırmalar, salgının 193 ülkede tahmini 8,4 milyon ton plastik atık ortaya çıkardığını ve bu atıkların yaklaşık 25 bin 900 tonunun okyanus sularına karıştığını gözler önüne serdi. ”

Tüm tek kullanımlık ürünler gibi, Kişisel Koruyucu Donanımlar da (KKD) kullanıldıktan sonra atık haline gelir. Her yıl üretilen 150 milyar çift eldivenden yaklaşık 100 milyar çifti atılıyor ki bu eldivenler uç uca eklendiğinde ayla dünya arasındaki mesafenin 30 katı bir uzunluğa erişiyor. Üstelik bunlar pandemi öncesi rakamlar!

KKD atıkları 2020 yılından önce de zaten bir sorun halini almışken, COVID-19 bu sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Yüz maskesi, dezenfektan ve tek kullanımlık eldiven gibi KKD’ler virüs bulaşmasını azaltmada etkili olsa da kaçınılmaz olarak atığa dönüştü. COVID-19’un küresel bir salgın olarak kabul edilmesinden sonraki aylarda tek kullanımlık eldivene olan taleple birlikte atık miktarı da on kattan fazla arttı.

KKD atıkları o kadar sorunlu hale geldi ki, sokaklar kullanılıp atılmış maske ve eldiven çöpleriyle dolup taştı. Öyle ki Alabama Yaban Hayatı ve Tatlısu Balıkçıları Birliği bile 2021’de artan eldiven ve maske gibi KKD atıklarının yerel yaban hayatı için tehlike oluşturmaya başladığını açıkladı. Üstelik bunlar sadece bizim günlük yaşantımızda kendi çevremizde gözlemlediğimiz etkiler. Son yapılan araştırmalar, salgının 193 ülkede tahmini 8,4 milyon ton plastik atık ortaya çıkardığını ve bu atıkların yaklaşık 25 bin 900 tonunun okyanus sularına karıştığını gözler önüne seriyor.

Ne yazık ki son zamanlarda Akdeniz’de de dalgıçlar deniz yatağında kullanılıp atılmış yüz maskeleri ve şişe şişe el dezenfektanları bulduklarını söylüyor. Ekoloji uzmanları nitril eldivenlerin çevre üzerindeki etkilerinin boyutunu henüz tam olarak belirleyemiyor; ancak SHOWA’nın biyoçözünür nitril eldivenleri KKD atıklarını azaltabilecek ileriye dönük bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Biyoçözünür teknolojili eldivenler, hızlı ve doğal bir çözünme süreci yaratıyor.

SHOWA EBT İLE DAHA AZ KÜRESEL KKD ATIĞI

SHOWA on yıl önce biyoçözünür nitril eldiven sektörüne yenilikçi bir yaklaşım getirdi. Bugünse tüketicilere pazardaki en geniş biyoçözünür nitril koruyucu eldiven portföyünü sunuyoruz. SHOWA’nın Eco Best Teknolojisi®, normal SHOWA nitril eldivenlerle aynı koruma, performans ve tutuş özelliklerini, gezegenimiz için ölçülebilir düzeyde daha olumlu bir etkiyle sunar. Bir süre önce, SHOWA’nın sekiz koruyucu eldiveni biyoçözünürlük sertifikası için gerekli nitelikleri karşılayarak GreenCircle sertifikasına layık bulundu.

Eco Best Teknolojisine (EBT) sahip SHOWA eldivenler, biyolojik açıdan aktif çöp sahalarında hızlandırılmış biyolojik çözünmeyi destekleyen bileşenlerle tasarlandı. Bağımsız sertifikalı laboratuvarların yürüttüğü çöp sahalarında uzun süreli biyoçözünme testleri, SHOWA’nın EBT’li eldivenlerinin sadece 386 günde biyolojik olarak %82,0 oranında çözündüğünü, EBT’siz eldivenlerin ise aynı sürede sadece %1,9 oranında biyoçözünürlük gösterdiğini gözler önüne serdi. Bu, daha az miktarda KKD’nin onlarca yıl boyunca çöp sahalarında kalması ve dünya genelinde atıkların daha iyi yönetilebilmesi anlamına geliyor.

Bu tür ilerlemeler bir gecede olmuyor; Eco Best Teknolojisinde yapılan iyileştirmeler, SHOWA’nın ABD’de üretilen nitril eldivenlerdeki rakipsiz inovasyon geleneğini temsil eden nice örnekten sadece biri. 1954’te dünyanın ilk astarlı PVC eldivenini ve 1990’ların başlarında da ilk tek kullanımlık nitril eldiveni geliştiren SHOWA, onlarca yıldır sektörde oyunun kurallarını değiştiren icatlara imza atıyor. Nitekim günümüzde Amerikan yapımı nitril eldivenlerde kullanılan EBT teknolojisi de bu icatların en yenisi. SHOWA’nın birçok farklı tarzda tasarlanan ve farklı sektörlere hitap eden biyoçözünür nitril eldivenleriyle tanışmayı unutmayın.

card-01

İŞİNİZ İÇİN DOĞRU ELDİVENİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Hemen uzmanlarımızdan biriyle görüşün