showa
0

“ Yenilikler, faydalı bir katkı sunarsa anlam kazanır ”

- Damien Augendre - EMEA, Amerika Kıtası ve Okyanusya Pazarlama Başkan Yardımcısı

KIMYASALLARA KARŞI DAYANIKLI ELDIVENLERIN (D)EVRIMI

Avrupa İş Güvenliği ve Sağlığı Ajansı’na göre, 2015 yılında yaşanan meslek hastalıklarının yaklaşık %20-30’u cilt hastalıklarıydı. İş yerinde yaşanan cilt hastalıklarının en yaygın nedeni ise, kimyasal maddelere maruz kalmak. Ciltle ilgili en yaygın kimyasal tehlikeler, asit yanıkları, alkali yanıkları, fosfor yanıkları ve kimyasal enjeksiyonu yaralanmalarıdır.

Yıllar içinde, sektör, çalışan güvenliğini ön planda tutarak süreçlerini ve uygulamalarını yeniledi. Aynı anda, KKD eldiven pazarında da kimyasallara karşı el korumasını daha dayanıklı, daha rahat ve daha uygun maliyetli hale getiren yeni ve yenilikçi eldiven malzemelerinde ani bir artış yaşandı. 2016 yılında, Avrupa Birliği, kimyasallara karşı koruyucu eldivenlerin testine ilişkin gereklilikleri, bu yeni malzemeler daha iyi dikkate alınacak biçimde değiştirdi.

Yeni bir direktif olan EN ISO 374-1:2016, önceki EN 374-1:2003 direktifinin yerini alarak kimyasallara karşı koruyucu eldiven üretiminde önemli değişiklikler getirmiştir. EN ISO 374-1:2016 direktifi, test kimyasallarının sayısını 12’den 18’e yükseltir ve yeni direktife göre test edilen eldivenler A – B – C olmak üzere üç kategoride sınıflandırılmalıdır. Ayrıca, mikroorganizma nüfuzuna karşı koruma da artık virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı koruma olarak belirtilmektedir. Son olarak, her bir kimyasal testi, aşağıdaki tabloya göre bir harfle tanımlanmalıdır.

Showa
  • Tip A: Standartta listelenen 18 kimyasalın en az 6’sı için hamle zamanları > 30 dakika olan kimyasal koruma.
  • Tip B: Standartta listelenen 18 kimyasalın en az 3’ü için hamle zamanları > 30 dakika olan kimyasal koruma.
  • Tip C: Standartta listelenen 18 kimyasalın en az 1’i için hamle zamanları > 10 dakika olan kimyasal koruma.

Tip A eldivenler daha fazla kimyasala karşı test edilmesi nedeniyle otomatik olarak en iyi seçenekmiş gibi gözükse de bu her zaman geçerli değildir! Kimyasallara karşı dayanıklı bir eldivenin performansı, o eldivenin kullanılacağı kimyasal(lar)a göre değişir. Sektördeki profesyonellerin söz konusu uygulama için doğru kimyasallara karşı dayanıklı eldivenleri seçmelerine yardımcı olmak amacıyla, SHOWA, 2001 yılından bu yana, kimyasal eldiven gamında kendi kimyasal testlerini yapmaktadır. Kimyasal verileri, şu anda pazardaki en kapsamlı çevrimiçi kimyasal eldiven dizinlerinden biri olan ChemRest.com adresinde bulunabilir. İş güvenliği yöneticileri ve profesyonelleri, kullandıkları eldivenlerin kendilerini çalıştıkları kimyasallara karşı koruyup korumadığını bu dizinden öğrenebilirler.

A platform to choose the right protection chemical glove for industries and employees
Since then, thousands of users and customers worldwide have used ChemRest.com as the industry’s most comprehensive chemical-resistant glove guide to finding the right gloves for their chemical applications quickly. All the SHOWA’s chemical gloves production conforms to the new EN ISO 374-1:2016 norm, and it tests over 100’s chemicals.

ChemRest.com offers the possibility to compare more than 60 styles and over 100 different gloves against each other. Therefore, it allows you to quickly find a specific chemical selection by choosing either a Chemical Name or a CAS Number to begin your search. Whether dealing with massive or intermittent chemical exposure, ChemRest will have the proper recommendation to suit your working environment needs. Glove details such as sizing, color, material/polymer, the grip texture, length, dexterity, and lining are also available. Specific chemicals and exposure requirements may also be selected.

Sektörlere ve çalışanlara göre doğru kimyasal el korumasını seçme platformu

Kurulduğu günden bu yana, tüm dünyada binlerce kullanıcı ve müşteri, kimyasal uygulamaları için doğru eldivenleri bulmak amacıyla sektörün en kapsamlı kimyasallara dayanıklı eldiven kılavuzu olan ChemRest.com’u kullandı. SHOWA kimyasallara karşı dayanıklı eldivenlerinin tamamı yeni EN ISO 374-1:2016 direktifine uygundur ve yüzlerce kimyasala karşı test edilmiştir.

ChemRest.com, 60’tan fazla stili ve 100’den fazla farklı eldiveni birbiriyle kıyaslama imkanı sunar. Bu sayede, bir Kimyasal Adı veya bir CAS Numarası seçerek aramaya başlayıp belli bir kimyasal seçeneğini hızla bulabilmenize olanak verir. Yoğun veya aralıklı kimyasal maruziyetiyle karşı karşıya olun, ChemRest, çalışma ortamı ihtiyaçlarınıza uyacak doğru tavsiyeleri sunacaktır. Ebat, renk, malzeme/polimer, kavrama yapısı, uzunluk, el becerisi ve kaplama gibi eldiven detayları da sunulmaktadır. Ayrıca, belirli kimyasalları ve maruz kalma gerekliliklerini de seçebilirsiniz.

Özel kimyasal testleri için Kimya Laboratuvarı

Doğru el korumasına karar verirken, çalışanların maruz kaldığı kimyasalların veya kimyasal karışımlarının yanı sıra dikkate alınması gereken pek çok faktör vardır. Örneğin, maruz kalma seviyesi, süresi ve sıklığı; kimyasallara karşı dayanıklı eldivenin aynı zamanda aşındırma, kesilme, yırtılma ve delinme tehlikelerine karşı da koruma sağlaması gerekip gerekmediği vs. Nüfuz etme ve bozulma süreleri de dikkate alınması gereken kritik faktörler arasındadır ve bunlar genellikle eldiven malzemesinin parçalandığı en yüksek seviyeden en alçak seviyeye doğru sıralanır. Bazı kimyasalların karmaşıklığı, iş güvenliği yöneticilerinin ve müşterilerin kimyasallara karşı koruyucu eldivenlerle ilgili daha kişisel tavsiyeler araştırmalarını gerektirir, zira sadece A-B-C tiplerinin kontrol edilmesi yeterli olmayacaktır.

Showa

SHOWA, spesifik kimyasallar ve kimyasal karışımları üzerinde testler yapılabilmesini sağlayan, en ileri teknolojilerle donatılmış kendi şirket içi Kimyasal Laboratuvarına sahiptir. Kimyasallara karşı dayanıklı her bir eldivenin güvenlik ve yüksek kalitesini sağlamak amacıyla her gün çalışan dört Laboratuvar Uzmanı sayesinde, müşteriler, çalışanlarının en iyi şekilde korunmasını sağlamak amacıyla diledikleri eldiveni teste tabi tutabilirler. Müşterilerimiz, kişiselleştirilmiş laboratuvar testleri talep etmek için www.ChemRest.com, ücretsiz eldiven denemesi talep etmek içinse www.showagroup.eu/tu adresine gidebilirler.

SHOWA’nın sunduğu en iyi 3 kimyasallara karşı dayanıklı eldiven

SHOWA CHM

Showa

Bu iki kez daldırılmış eldiven, pek çok kimyasala karşı uzun süre dayanıklılık sağlar. SHOWA CHM, pamuk havlı astarın üzerinde kabartmalı kavramaya sahip desteksiz lateks/neopren kaplamayla üretilmiştir. Lateks üzeri neopren kaplama, aşındırmaya, yırtılmaya ve delinmeye karşı mükemmel bir direnç sağlar. Geçirmezlik özelliği ise, nemli veya yağlı ortamlarda daha rahat çalışmaya imkan tanır. Kendinden nemlendirmeli tırtıklı yüzey kavraması, sıvı akışını destekleyerek kavrama verimliliğini en üst düzeye çıkarır. Bu özellikleri sayesinde, SHOWA CHM, petrokimya, kimya, bakım işleri ve otomotiv gibi sektörlerdeki farklı uygulamalar için ideal bir eldivendir.

SHOWA 3415

Showa

Polyester astar üzeri tamamen neopren kaplamayla üretilen SHOWA 3415 mükemmel bir esneklik, rahatlık ve el becerisi sağlar. Pürüzlü parçacıklı yüzeye sahip yenilikçi ve esnek neopren eldiven, aşınmaya karşı yüksek direnç sağlar ve lateks alerjisi riski yaratmaz. SHOWA 3415, düşük organik madde özellikleriyle birlikte tahrişi önleyecek biçimde tasarlanmıştır. Elin doğal kavisinin şeklini alan ergonomik tasarım, örneğin rafinericilik ve deniz rafinerisi sektörlerinde solventler, kostikler, benzin, gaz, kimyasallar ve küçük parçalarla çalışmak için idealdir.

SHOWA NSK24

Showa

Elleri ve kolları güçlü ve tehlikeli kimyasallara karşı korumak için tasarlanmış SHOWA NSK24, SHOWA’nın biyolojik olarak parçalanabilen Eco Best Technology®’siyle üretilmiş, devrim yaratan bir eldivendir. Biyolojik olarak parçalanabilen %100 çift kat nitril kaplama, yağlara, aşındırıcılara, hidrokarbonlara ve gres nüfuzuna karşı üstün koruma sunar. Sert dokulu kaplama ise mükemmel bir kavrama sağlar. Süper esnek, su geçirmez, örgü astarlı kaplama, ekstra rahatlık için teri emen pamuk bir ara kat astarına da sahiptir. SHOWA NSK24 özellikle tarım, otomotiv, kimyasal, gıda, bakım işleri, petrol/gaz ve şebeke hizmetleri sektörleri için tavsiye edilir.

card-01

İŞİNİZ İÇİN DOĞRU ELDİVENİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Hemen uzmanlarımızdan biriyle görüşün