showa
0

Showa

TEMRES® TEKNOLOJISI®

TEMRES® TEKNOLOJISI, ELDIVENLERIMIZIN NEFES ALABILIR VE SU GEÇIRMEZ OLMASINI SAĞLIYOR. BUNLAR KARŞIT GIBI GÖRÜNSE DE TEK BIR ELDIVENDE SUNULMASI ÖNEMLI ÖZELLIKLERDIR.

TEMRES® teknolojisinin temelindeki fikir, ıslak ortamlarda çalışırken ellerinin terlemesini önlemek isteyen Japon işçilerin karşılaştığı zorluklardan doğmuştur. Örneğin Japonya’daki balıkçılık sektöründe çalışan pek çok kişi için ıslak ve yağlı koşullarda çalışırken ellerini kuru tutmak çok zordu.

Tamamen kaplı eldivenlerde yağ veya su direnci sağlarken aynı zamanda eldivenin iyi seviyede nefes alabilir olması çok zordur. SHOWA uzman eldiven üreticisi olarak bu zorluğun üzerine gitti ve 19 yıl önce ilk TEMRES® 280 eldiveni geliştirdi. TEMRES® adı Japonca’da “el” anlamına gelen Te kelimesi ile “nemsiz” anlamına gelen Murezu kelimesinin birleşiminden oluşmaktadır. İlk kez piyasaya sürüldüğünde devrim yaratıcı nitelikte olan TEMRES® eldiveni, benzersizliği ve sağladığı avantajlar sayesinde piyasada kendisine sağlam bir yer edindi. Yıllar içerisinde bu teknoloji daha da geliştirildi ve 2005 yılında yeni TEMRES® 281 piyasaya sürüldü. Kayma önleyici kavrama ve daha kolay giyilip çıkarılabilme özellikleri eklendi.

[1] Sıvılar
[2] Terleme

NASIL ÇALIŞIR?

TEMRES® teknolojisinde sunulan konsept, sıvı haldeki su ve su buharının fiziksel özelliklerindeki farklılıklara dayanır. Sıvı haldeki suyun fiziksel özellikleri (ör. kohezyon ve daha düşük moleküler enerji), en küçük su damlası boyutlarının tipik olarak 100 μm ila 3.000 μm olduğu anlamına gelir. Diğer yandan buhardaki su moleküllerinin enerjisinin daha yüksek olması, bunların uyarılmış olduğu ve serbestçe hareket ettiği anlamına gelir. Su molekülünün boyutu yaklaşık 0,0003 μm’dir. Mühendislerimiz boyuttaki bu önemli farkı kullanarak, biri nefes alabilirlik ve diğer su direnci için olmak üzere eldivende TEMRES® etkisini yaratan başlıca iki membranı oluşturdu.

Gözenekli köpük poliüretandan yapılan birinci membran nemin kolayca dışarı çıkmasına ve elin hemen kurumasına izin verir. En dıştaki katmanı oluşturan diğer membran ise hidrofobik poliüretandan yapılmıştır ve nemi geçirir ancak suyu geçirmez. Su moleküllerinin yoğunluğunun ve sıcaklığın farklı olması, su buharının eldivenin içinden dışarı çıkmasını sağlar. Bu, TEMRES® eldivenlerinde uygulanan temel mekanizmadır. Nefes alabilirlik özelliği, ellerin kuru kalmasını sağlar. Aynı zamanda su geçirmezlik özelliği de elleri suya ve sıvılara karşı korur.

  • [ 1 ] Su buhari
  • [ 2 ] Sivi (su, yağ veya yağlayici)
  • [ 3 ] Iki beden seçeneği ile kayma önleyici yüzey (bilek kismi hariç)
  • [ 4 ] Sivi geçirmez poliüretan kaplama
  • [ 5 ] Ter ve isi
  • [ 6 ] Köpüklü poliüretan
  • [ 6 ] 13g örgü naylon astar