showa
0

“ YA ŞİMDİ YA HİÇ: EN 388:2016 STANDARDIYLA İLGİLİ KAFA KARIŞIKLIĞINI GİDERİN ”

YA ŞİMDİ YA HİÇ: EN 388:2016 STANDARDIYLA İLGİLİ KAFA KARIŞIKLIĞINI GİDERİN

Kasım 2016’da, piyasada kişisel koruyucu donanımların değerlendirilmesinin geliştirilmesine yönelik kritik bir ihtiyaç ortaya çıkınca, mekanik risklere karşı test standartları güncellendi. O tarihten bu yana, okuması çoğu zaman bıktırıcı bile olabilen uzun teknik bloglar ve resmi raporlar gibi çok sayıda bilgi ortalıkta dolaşıyor. Bu 2 yıllık resmi geçiş döneminin ardından, SHOWA olarak KKD eldivenler için uygulanan yeni kesme seviyeleri hakkında önemli bir bilgi eksikliği olduğunu düşünüyoruz ve emniyet profesyonelleri ile eldiven kullanıcılarının el koruması konusunda doğru seçimi yapabilmelerine yardımcı olmak amacıyla küresel bir stratejiyi hayata geçiriyoruz.

A – F Mİ YOKSA F – A MI? ANAHTAR SÖZCÜK “EĞİTİM”

Nisan 2018 itibarıyla, eski KKD Direktifinin yerini yasal olarak bağlayıcı yeni bir yönetmelik aldı. Kişisel koruyucu donanımlar Nisan 2019’a kadar eski direktife göre sertifikalandırılabilecek ve bu nedenle SHOWA gibi üreticiler ürünlerini yeniden sertifikalandırmakla meşgul olacaklar. Mekanik riskler açısından bakıldığında bu durum, test yöntemlerinin ve raporlamanın yeni ISO 13997 A – F işaretlerini içerecek biçimde güncellenmesi anlamına geliyor.

“Tüm bu süreçten sonra bile, son kullanıcılar ve emniyet yöneticileri tarafından ekibimize şunun gibi bazı sorular sıkça sorulmaya devam ediyor: Hangi kesme seviyesi daha yüksek; ‘A’ mı ‘F’ mi?

Bu kafa karışıklığı, alfabetik sıralamayı temel alan diğer standartlarla belli bir tutarlılık olmamasından kaynaklanıyor. Örneğin, enerji kullanım seviyelerinde ‘A’ en yüksek ‘F’ ise en düşük verimlilik olarak görülüyor” diyen EMEA Satış Direktörü

Tony Lynch ekliyor: “El koruması üreticileri olarak, emniyet profesyonellerini ve kullanıcıları bu farklar konusunda eğitmenin BİZİM sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. İşçilerini her tür uygulamanın arz ettiği risklere karşı koruma konusunda doğru kararlar almalarına yardımcı olmamız gerekiyor. Pek çok karmaşık bilgiyi net ve doğru bir şekilde derleyip onlara sunduğumuz takdirde bunu başarabileceğimize inanıyoruz.”

KESME SEVİYESİ İLE UYGULAMA ARASINDA NET BİR BAĞLANTI KURMA

MÜŞTERİLER İÇİN MODERN VE İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR STRATEJİ

Mevcut bilgilerin bolluğu nedeniyle, SHOWA olarak sadece tipik bir resmi rapor veya blog gönderisi göstermek yerine daha yaratıcı bir yaklaşım benimsiyoruz: Emniyet yöneticilerinin herkes tarafından görülebilecek bir poster gibi asabilecekleri, temel bilgileri içeren bir Kesilme Koruması Kılavuzu. Bu kılavuz, okuyucuların yeni standartlardaki değişiklikleri kolayca bulmalarına yardımcı olacak ve kesilme koruması ihtiyaçlarıyla ilgili daha iyi seçimler yapabilmelerini sağlayacak. Kılavuzda, açıklamalı metinleri, eldiveniniz ile ilgili sonuçların nasıl okunacağını ve size verilen görev için ihtiyaç duyduğunuz kesme seviyesini görebileceksiniz.

Normlarda yapılan bu güncellemeler aslında korumayla ilgili daha güvenilir bir resim çizmeyi amaçlıyorsa da, bu aynı zamanda pek çok KKD üreticisinin ürünlerinin koruma seviyelerinin düşürülmesine de yol açtı (örneğin Kesme Seviyesi C eldivenlerden Kesme Seviyesi B eldivenlere). Bu durumu önceden öngören SHOWA ise, söz konusu uygulama ne olursa olsun kullanıcıların SHOWA kalitesindeki bir eldivene güvenebilmeleri amacıyla küresel eldiven sunma stratejisini revize etti.

SHOWA’nın yeni Kesilme Koruması Kılavuzunu web sitemizden (cutprotection.SHOWAgroup.eu/en) indirerek veya SHOWA temsilcilerimize soru sorarak bu konuyla ilgili kafa karışıklığını giderebilirsiniz.

card-01

İŞİNİZ İÇİN DOĞRU ELDİVENİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Hemen uzmanlarımızdan biriyle görüşün