showa
0

“ DAHA IYI KESILME KORUMASI IÇIN GEREKEN MALIYET FAKTÖRLERI ”

Resmi rakamlara göre (1) 2011 yılında, 19 milyon işçi arasında iş kazalarının sayısında ve yaşanan zaman kayıplarında bir artış oldu:

  • 670.000: Zaman kaybına neden olan kazaların toplamı (2010’a göre %1,8 artış)
  • 38.368.115: Kaybedilen çalışma saati (2010’a göre %3 artış)
  • 3.273€: Zaman kaybına neden olan kazaların ortalama maliyeti (mesleki hastalıklar dahil)
  • 96.630€: Bu, ellerde meydana gelen yaralanmaların %10’dan fazlasının iş göremezlikle sonuçlandığı Fransa’da Kalıcı İş Göremezliğin maliyeti. Bu rakamlar, sosyo-profesyonel kategoriye göre değişiyor (Resmi Gazete: 4.12.2013 tarihli kararname)

Yaralanma bölgesine göre kalıcı sakatlığa yol açan mesleki kazalar arasında el yaralanmalarıyla ilgili yaralanmaların oranının %21 olduğunu biliyoruz.

Bu bilgilerden ve rakamlardan ayrı olarak, doğrudan ve dolaylı maliyetler genellikle hafife alınıyor veya hiç bilinmiyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalardan, doğrudan/dolaylı maliyet oranının 6’da 1 seviyesine erişebildiğini öğrenmek hayli şaşırtıcı.

Dolayısıyla önleme, yaralanmaların sayısını azaltmada çok önemli bir faktördür. Bununla beraber, bir kaza hatta ölüm, çok önemli bir sosyal ve ekonomik travma biçimidir ve şirket, işveren, çalışan gibi konuyla alakalı olan herkesi etkiler.

Uluslararası güvenlik kurulunun bir araştırmasına göre, uygun bir güvenlik programına ve risk önleme sistemine sahip olunduğunda, ilgili kişisel koruyucu donanımlar (KKD), özellikle de kesilmeye karşı koruma sağlayan eldivenler kullanıldığında, el ve kol yaralanmalarının %71’i önlenebilir. Kesilmeye karşı koruma sağlayan doğru eldivenin giyilmesi, işçileri cam, tuğla, kiremit ve sac metal levhalar ve daha pek çok inşaat malzemesinin pürüzlü ve keskin kenarlarının neden olduğu kesilmeler ve yırtılmalar gibi çok sayıda tehdide karşı korumada gerçek anlamda fark yaratır.

İhtiyaç duyulan doğru kesilme koruması seviyesi nedir?

Avrupa Birliğinde bir eldivenin kesilme seviyesini değerlendirmek için, üreticiler EN 388: 2016 standardını (darbe test cihazı) kullanır. Ancak içeriğinde cam elyaf bulunan eldivenlerin bıçağı köreltmek suretiyle kesilme testinin etkisini azaltması sık görülen bir durumdur. Eldivenlerin, EN388 kesilme seviyesi 5’e hak kazanmalarına rağmen sunabilecekleri performanslar birbirinden oldukça farklıdır; öyle ki Avrupa Standardı, yüksek kesilmeye karşı koruma seviyeleri (EN388: seviye 4 ve 5) amaçlandığında, bir eldivenin kesilme koruması performansının çapraz geçerlilik değerlendirmesi için ISO 13997 test yöntemi gibi diğer test yöntemlerinin sonuçlarını dikkate almayı, bir alternatif olarak ortaya koyuyor.

Daha fazla bilgi ve ISO 13997 ile EN388 karşılaştırması

ISO 13997 standartlarının testlerine uygun olarak (tanıtım videosu), bu değer Newton (N) cinsinden kesilme yükü olarak ifade edilmelidir. Bu test yöntemi, kesilme riskleri yüksek olduğunda elyaflar üzerine uygulanan basınçlarla ilgilidir. SHOWA, kesilmelere karşı daha iyi bir kişisel koruma sağlamak için, S-TEX Serisinde kullanılan Hagane Coil™ gibi, elleri korumayı amaçlayan kendi kesilmez elyaflarını üreterek bir yeniliğe imza attı. Bu patentli elyaf, polyester ve/veya aramid elyaflarla Hagane paslanmaz çelikten oluşmaktadır ve böylece ISO 13997 standardına göre 17.5 Newton’dan / seviye D 35 Newton’a / seviye F kadar değişen kesilmelere karşı yüksek koruma dereceleri sunar.

Sonuç olarak, kesilme yaralanmalarını azaltmak isteyen ve özellikle yüksek kesilme direncine ihtiyaç duyan sağlık ve güvenlik yöneticilerinin, test cihazlarındaki farklılıklar, numunelere uygulanan güç, bıçak kenarının keskinliği gibi etkenler neticesinde tüm kesilme yöntemlerinin sonuçlarının birbirlerinden önemli farklılıklar gösterebileceğini unutmaması önemlidir.

Aslında SHOWA, müşterilerine sadık bir üretici olarak, işçilerin hayatlarını tehlikeye atmaktan kaçınmak adına, herhangi bir kesilmeye karşı koruma eldiveni satın almadan önce, kesilme tehlikelerine karşı el koruması hakkında daha bilgiye dayalı bir karar verirken tamamlayıcı bilgi olarak kullanmak üzere her zaman alternatif ISO 13997 test sonuçlarını istemenizi öneriyor.

card-01

İŞİNİZ İÇİN DOĞRU ELDİVENİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Hemen uzmanlarımızdan biriyle görüşün